Przed szczepieniem kota należy upewnić się, że kot się zadomowił. Stres może hamować pozytywną reakcję, dlatego przed szczepieniem pozwól kotu oswoić się przez co najmniej pięć dni. Lekarz weterynarii przeprowadzi pełne badanie fizykalne i poszuka objawów klinicznych choroby. Niektóre szczepienia zapobiegają infekcji, inne mają na celu zmniejszenie jej ciężkości. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, kiedy Twój kotek powinien otrzymać pierwsze szczepienie.

Ten artykuł jest efektem naszych wspólnych wysiłków z pies.org.pl

Chlamydioza kotów

W zależności od historii choroby Twojego kota, lekarze weterynarii mogą zalecić coroczne szczepienia przypominające. Jest to dobry pomysł, zwłaszcza jeśli masz kociaka lub kota, który spędza dużo czasu u groomera. Niektórzy lekarze weterynarii zalecają również szczepienia przeciwko chlamydiozie, zakażeniu bakteryjnemu, które powoduje infekcje górnych dróg oddechowych i zapalenie spojówek u kotów. Szczepionka ta jest podawana kotom z grupy wysokiego ryzyka w hodowlach i gospodarstwach domowych z wieloma kotami.

Zakaźne zapalenie otrzewnej kotów

Chociaż większość kotów nie wymaga rutynowych szczepień, istnieją sytuacje, w których Twoje zwierzę może potrzebować dodatkowej ochrony. Należą do nich: pobyt w hotelu, podróżowanie lub kontakt z innymi kotami. Koty są również podatne na zakaźne zapalenie otrzewnej kotów (FIP), chorobę wywoływaną przez koronawirusa. Szczepienia przeciwko tej chorobie są bardzo skuteczne i powinny być wykonywane u każdego kota. Szczepienia przeciwko kaliciwirusowi są bardzo skuteczne, a ponadto pomagają kotu uniknąć tego ryzyka.

Panleukopenia kotów

Kiedy należy zaszczepić kota po raz pierwszy? Twój kot ma wiele różnych chorób i jest podatny na wiele chorób zakaźnych. Pierwszą szczepionką, której potrzebuje, jest szczepionka przeciwko kociemu AIDS, która może zapobiec zakażeniu śmiertelną chorobą zwaną panleukopenią kotów. Wirus ten może rozprzestrzeniać się przez bezpośredni kontakt z zakażonym kotem oraz od innych zwierząt, np. pcheł. Szczepionki są skuteczne w zapobieganiu tej chorobie.

Parwowirus kotów

Chociaż kwestia, czy należy uodpornić kota na parwowirus kotów, pozostaje kontrowersyjna, szczepienie przeciwko tej chorobie jest bardzo ważne dla zdrowia Twojego zwierzęcia. Wirus ten może powodować poważne choroby, a nawet być śmiertelny. Zakażenie może być przenoszone z kota na kota i może wystąpić u każdego gatunku. Szczepienie przeciwko parwowirusowi kotów jest bardzo skuteczne w zapobieganiu zakażeniom i chorobom u kotów i psów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat tego wirusa i jego wpływu na Twoje zwierzę.

Przeczytaj:  Jak pielęgnować sierść psa?

Szczepienia kociąt

Szczepienia dla kociąt – kiedy należy je wykonać? Pierwsze szczepienia najlepiej wykonać, gdy kociak ma 8 tygodni. Następnie w wieku 12 tygodni, a potem ponownie w wieku 16 tygodni, kociak jest szczepiony co trzy lub cztery tygodnie. Mogą być potrzebne tylko dwa zastrzyki, ale koty o niższym poziomie ryzyka muszą być szczepione co trzy lub cztery tygodnie. Oznacza to, że serię szczepień należy powtarzać co dwa lata, gdyż w przeciwnym razie kociak może nie reagować na szczepionki.

Test miana szczepionki

Testy miana szczepionek mierzą poziom przeciwciał zwierzęcia przeciwko określonym chorobom. Pozytywny wynik testu oznacza, że zwierzę jest zabezpieczone przed wirusem nosówki, który jest bardzo powszechny u psów, a także przed wirusem parvo. Koty mogą być chronione przed wirusem nosówki, jeśli mają dodatni wynik testu miana. Podobnie, ujemny wynik testu oznacza, że kot ma słabą ochronę przed wirusem panleukopenii.

Szczepionki dla psów

Szczepionki dla psów i kotów mogą zapobiegać różnym problemom zdrowotnym. Niektóre szczepionki nie zapewniają trwałej ochrony, inne są szczepieniami przypominającymi na całe życie. Szczepienia przypominające w przypadku niektórych szczepionek mogą wymagać podania kilku dawek, jak np. w przypadku wścieklizny. Szczepionki dodatkowe (nieobowiązkowe) obejmują m.in. bordetellę, parainfluenzę, Leptospirospira, boreliozę i inne. Kocięta powinny otrzymać szczepionki przypominające już w wieku sześciu tygodni, aby uniknąć zakażenia bakteryjnego kaliciwirusem.

Objawy pierwszego szczepienia

Na szczęście skutki uboczne pierwszego szczepienia kota są bardzo rzadkie, a większość z nich jest niewielka. Łagodna reakcja może obejmować senność, gorączkę i słaby apetyt. Prawdopodobnie ustąpi ona bez leczenia. Jednak poważniejsze reakcje mogą doprowadzić do upadku kota lub wymagać pomocy medycznej. Jeśli Twój kot miał już wcześniej reakcję alergiczną, lekarz weterynarii może zalecić odpowiednie leczenie dla Twojego zwierzęcia.

Podobne: