Pierwsze pytanie, jakie należy zadać, to jak często należy szczepić kota przeciwko wściekliźnie. Wcześniejsze szczepionki nieadiuwantowe działały tylko przez rok i wymagały corocznych dawek przypominających. Nowsze szczepionki wymagają tylko jednej dawki przypominającej po pierwszym szczepieniu, a następnie dawki przypominającej co trzy lata. Są one jednak droższe i niektórzy lekarze weterynarii decydują się na stosowanie starszych szczepionek.

Niniejszy artykuł jest wynikiem naszej kooperacji z pinczersredni.pl

Szczepienie kota na wściekliznę – częstotliwość dawek przypominających

Szczepienie kota na wściekliznę jest konieczne w przypadku wszystkich kotów powyżej czwartego miesiąca życia. Wścieklizna jest chorobą wysoce zakaźną i należy ją szczepić co roku. Wścieklizna u kotów jest rzadka, ale jest niebezpieczna dla ludzi. Szczepienie przeciwko wściekliźnie jest wysoce zalecane dla wszystkich kotów, bez względu na rodzaj prowadzonego trybu życia.

Tradycyjnie lekarze weterynarii zalecali coroczne szczepienia przypominające dla kotów. Niegdyś była to praktyka, jednak najnowsze badania wykazały, że niektóre szczepionki wirusowe mogą zapewnić odporność nawet na trzy lata. O ile w przypadku szczepień bakteryjnych nadal zaleca się coroczne szczepienia przypominające, o tyle w przypadku szczepionki przeciwko wściekliźnie zalecana częstotliwość zależy od długości życia Twojego kota i rodzaju zastosowanej szczepionki. Jeśli Twój kot jest trzymany w domu, nie musisz go szczepić, ale musisz pamiętać, że szczepienie przeciwko wściekliźnie jest wymagane przez prawo w Twoim kraju.

Szczepienie kota na wściekliznę – bez adiuwantów vs. z adiuwantami

Trwa dyskusja na temat bezpieczeństwa szczepionki przeciwko wściekliźnie bez adiuwantów. Adiuwanty to substancje chemiczne dodawane do szczepionek w celu zwiększenia odpowiedzi immunologicznej i zapewnienia lepszej ochrony. Jednak u kotów stosowanie adiuwantów może powodować powstawanie nowotworu zwanego mięsakiem miejsca szczepienia (Vaccine Site Sarcoma, VSS). Chociaż ryzyko jest niewielkie, warto pamiętać, że szczepionki te mają działania niepożądane, które mogą sprawić, że nie będą one odpowiednie dla Twojego kota.

Przeczytaj:  Leczenie psa gdy ma pchły

W zależności od preferencji Twojego lekarza weterynarii możesz wybrać szczepionkę, która nie zawiera szkodliwych składników. Większość lekarzy weterynarii oferuje nieadiuwantowe szczepionki przeciwko wściekliźnie, ale istnieje między nimi wiele różnic. Szczepionki bez adiuwantów są zwykle droższe i mogą wywoływać reakcje alergiczne u niektórych kotów. O to, która szczepionka jest odpowiednia dla Twojego kota, najlepiej zapytać lekarza weterynarii.

Szczepienie kota przeciwko wściekliźnie – przez licencjonowanego lekarza weterynarii

Szczepienie kota przeciwko wściekliźnie szczurów jest wymogiem prawnym w Stanach Zjednoczonych. Świadectwo szczepienia przeciwko wściekliźnie należy przedstawić na żądanie schroniskom dla zwierząt i funkcjonariuszom organów ścigania. Dokumentacja medyczna wydana przez licencjonowany zakład weterynaryjny jest ważnym dowodem szczepienia. W niektórych przypadkach właściciele mogą być zwolnieni z obowiązku szczepień, jeśli zwierzę jest bezpańskie.

Wszystkie koty, w tym mieszańce, powinny być zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Psy i koty domowe hodowane z dzikimi zwierzętami mogą zapewnić pewną ochronę przed wścieklizną. Jednak obecnie żadna szczepionka nie jest dopuszczona do stosowania u zwierząt dzikich lub mieszańców zwierząt dzikich i domowych. Dlatego jej skuteczność w ochronie tych zwierząt domowych jest niejasna. Dlatego ważne jest, aby licencjonowany lekarz weterynarii podał wszystkim Twoim zwierzętom szczepionkę przeciwko wściekliźnie.

 

Podobne: