Co powinno znaleźć się w kalendarzu szczepień psa? Istnieje kilka rodzajów szczepień, które powinieneś rozważyć, między innymi przeciwko kaszlowi kenelowemu, grypie kenelowej, parwowirozie i wirusowi Corona. Oto kilka wskazówek dotyczących szczepionek, które powinieneś rozważyć dla swojego nowego psa. Lekarz weterynarii zaleci odpowiednie szczepionki w zależności od ryzyka wywołania poważnych problemów zdrowotnych i skutków ubocznych.

Szczepienie przeciwko koronce

Szczepienie przeciwko koronawirusowi u psów jest zalecane dla psów, chociaż nie jest ono zalecane dla wszystkich psów. Rodzaj koronawirusa, na którego działanie narażony jest pies, decyduje o rodzaju szczepienia, które jest mu potrzebne. Na przykład pies, który ma stały kontakt ze świniami, nie będzie potrzebował tej szczepionki. Innym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze rodzaju szczepionki przeciwko koronawirusowi, jest to, czy pies będzie narażony na kontakt z innymi zwierzętami.

Szczepienie przeciwko boreliozie

Szczepienie psów przeciwko boreliozie nie jest nowym pomysłem. W rzeczywistości ludzie również poddają się szczepieniom, aby uniknąć ugryzienia przez kleszcza. Choroba ta jest poważną i często wyniszczającą chorobą, która rozprzestrzenia się poprzez ukąszenia kleszczy. Urzędnicy zdrowia publicznego uważają, że w miarę postępujących zmian klimatycznych choroba ta będzie występować coraz częściej. Na szczęście chorobę tę można leczyć za pomocą antybiotyków.

Szczepienie przeciwko kaszlowi kenelowemu

Szczepienie przeciwko kaszlowi kenelowemu jest doskonałym sposobem ochrony psa przed tą chorobą zakaźną. Szczepionka jest skuteczna przeciwko bakterii zakaźnej Bordetella bronchiseptica, która u zakażonych psów wywołuje kaszel kenelowy i katar. Szczepienie jest również korzystne w przypadku, gdy pies uczęszcza do żłobka, przedszkola lub parku dla psów. Przed zaszczepieniem psa należy jednak skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Przeczytaj:  Co robić gdy pies wymiotuje

Szczepienie przeciwko parwowirusowi

Wirus nie powoduje bezpośrednio śmierci, ale powoduje poważne odwodnienie i zniszczenie elementów komórek krwi. W rezultacie organizm psa nie może skutecznie wchłaniać składników odżywczych i wody. Ostatecznie prowadzi to do zakażenia krwiobiegu, co jest stanem zwanym posocznicą. Im większe ryzyko wystąpienia parwowirusa, tym większe znaczenie ma szczepienie. Odporność psa na parwowirusy zależy od czasu i miejsca szczepienia.

Szczepienie przeciwko wściekliźnie

Szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest wymagane przez prawo dla psów, kotów i fretek. Szczepienie to musi być wykonane w wieku czterech miesięcy, a szczepionka musi być dopuszczona do obrotu przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych. Psy, koty i fretki muszą być ponownie szczepione co 12 miesięcy, aby pozostać wolne od wścieklizny. Ważne jest, aby przestrzegać harmonogramu szczepień zgodnie z instrukcjami producenta, a właściciele muszą pokryć koszty.

Podobne: