Pielęgnacja sierści psa jest istotną częścią rutyny pielęgnacyjnej. Niektóre psy z natury nie mają włosów, inne są trudniejsze w pielęgnacji i wymagają poświęcenia większej ilości czasu. Takim psem może być, np. Cavapoo. Więcej o tej rasie znajdziesz na stronie: https://cavapoo.com.pl/. Jeśli Twój pies ma gęstą sierść, szczotkowanie jej może być trudne. Na szczęście mamy kilka wskazówek, jak pielęgnować sierść Twojego psa. Zamieściliśmy też kilka wskazówek dotyczących czyszczenia wrażliwych miejsc, takich jak głowa.

Plasterek masła

Jeśli chodzi o pielęgnację sierści psa, istnieje kilka technik, które można zastosować przy pomocy grzebienia. Na początek, użycie grzebienia po szczotkowaniu sierści psa jest najskuteczniejszym sposobem na usunięcie luźnych włosów i nadanie jej puszystości. Jest to sprawdzona technika stosowana przez profesjonalnych groomerów. Ta metoda jest prosta, ale skuteczna, a Ty będziesz w stanie zapewnić swojemu psu piękną sierść, nie nadwyrężając przy tym portfela.

Rękawice do groomingu

Jeśli szukasz niedrogiego i skutecznego sposobu na pielęgnację sierści swojego psa, możesz skorzystać z rękawic do groomingu. Niektóre z nich są wykonane z oddychających materiałów, dzięki czemu łatwiej pozbędziesz się kłaczków, podczas gdy inne pozwalają na wykonywanie normalnych ruchów ręką. Oto kilka przykładów. Jeśli jesteś w potrzebie, możesz kupić uniwersalną rękawicę, która pełni także funkcję szczotki dla psa.

Szczotki

Używanie szczotki dla psa przynosi wiele korzyści, dlatego upewnij się, że wybrałeś taką, która jest odpowiednia dla sierści Twojego pupila. Powinna być ona delikatna dla skóry psa i wygodna do trzymania. Przed użyciem szczotki dla psa warto zapoznać się z instrukcjami producenta. Powinieneś również użyć odżywki do sierści, aby rozluźnić włosy i usunąć brud. Zawsze zaczynaj szczotkowanie od dołu do góry, od ogona do głowy. Dzięki temu pies będzie spokojny podczas szczotkowania sierści.

Przeczytaj:  Pierwsze szczepienie kota - kiedy wykonać?

Psy o włosach zwichrzonych

Pielęgnując psa o umaszczeniu drutowatym, przygotuj się na nieco cięższą pracę niż w przypadku psa o gładszej sierści. Sierść psów żylastych ma tendencję do plątania się i matowienia. Aby zapobiec powstawaniu mat, należy używać grzebienia do rozczesywania sierści. Najpierw skup się na końcówkach włosów, a następnie pracuj bliżej skóry. Jeżeli włosy są zmatowione, ich pociągnięcie może być bolesne.

Wiotkie psy uwielbiają kopać

Jeśli zauważyłeś, że Twój pies uwielbia kopać, możesz rozważyć przyuczenie go do tego. Ten rodzaj kopania jest powszechnym zachowaniem wśród wielu ras. Psy o sierści włochatej są z natury szorstkie, mają gęste, szczeciniaste włosy, które pomagały im chronić się na początku ich życia. Z tego powodu wiele psów włochatych uwielbia kopać, co jest powrotem do czasów, kiedy były zwierzętami kopiącymi. Mimo że psy rasy Wiry należą do ras o najmniejszych wymaganiach pielęgnacyjnych, nadal wymagają sporadycznej pielęgnacji, również u weterynarza.

Psy długowłose mają miękki podszerstek

Podszerstek jest niezbędny z wielu powodów. Płaszcz pomaga regulować temperaturę ciała, a podszerstek chroni przed wilgocią. Pomaga on również regulować temperaturę ciała psa. Niektóre psy z długą sierścią naturalnie zrzucają sierść, inne nie. Psy z długim podszerstkiem są zazwyczaj odporne na niskie temperatury, zwłaszcza zimą. Psy te mogą być również hodowane do polowań i poszukiwań.

Wiry mają dłuższą górną warstwę szorstkich włosów stróżujących.

Psy włochate są tak nazywane ze względu na ich gęstą, wełnistą sierść. Sierść włochatych psów jest falista i szorstka w dotyku. Ta gęsta sierść chroni również ciało psa, co przypomina zachowanie tych psów, które niegdyś zakopywały się pod ziemią. Wiry są jedną z najmniej wymagających ras psów, ale ich długa sierść nadal wymaga regularnego szczotkowania i kąpieli.Podobne: