Jeśli pies wymiotuje, należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Aby prawidłowo zdiagnozować chorobę, konieczne jest dokładne badanie fizykalne, wykonanie zdjęć rentgenowskich i badań krwi. Lekarz weterynarii może przepisać leki przeciwwymiotne lub płyny podawane pod skórę. Cięższe przypadki mogą wymagać bardziej agresywnego leczenia, np. podawania płynów dożylnie. W większości przypadków im wcześniej zdiagnozuje się chorobę, tym lepiej.

Koprofagia

W przeciwieństwie do koprofagii u ludzi, koprofagia psów jest nieszkodliwa dla ludzi. Chociaż psy mogą być zniesmaczone widokiem wymiocin, nie odczuwają ich w ten sam sposób. Lekarz weterynarii może wykluczyć inne schorzenia, w tym koprofagię. Opiekun powinien również obserwować psa, aby wykluczyć wszelkie ukryte problemy, które mogą być przyczyną tego problemu.

Oprócz kału zawierającego bakterie chorobotwórcze i pasożyty, pies, który wymiotuje, może również połknąć kupę. Nawyk ten jest formą selekcji naturalnej, którą przejawiają niektóre psy domowe, a która pochodzi od ich wilczych przodków. Psy koprofagiczne mogą również zapobiegać zakażeniom pasożytniczym w jamie poprzez regularne zjadanie kupy. Obecność zakaźnych pasożytów jelitowych w kale czyni je niebezpiecznymi dla psów, dlatego właściciel psa powinien zachować czujność i nadzorować psa zawsze, gdy przebywa on na zewnątrz.

Najczęstsze przyczyny wymiotów u psów

Wymioty u psów powstają w wyniku połknięcia pokarmu, który utknął w przełyku lub gardle. Zwymiotowany materiał jest często pokryty śluzem lub śliną i sprawia wrażenie niestrawionego. Do najczęstszych przyczyn wymiotów u psów należą: zapalenie żołądka i jelit, alergie pokarmowe i nadmierna zmiana diety. W tym artykule opisano najczęstsze przyczyny wymiotów u psów oraz objawy, na które należy zwracać uwagę.

Przyczyny wymiotów u psów są zróżnicowane i często wymagają interwencji lekarza weterynarii. Wczesne rozpoznanie ma zasadnicze znaczenie dla zmniejszenia ciężkości stanu psa. Podczas badania lekarz weterynarii przeprowadzi badanie fizykalne i obejrzy palpacyjnie brzuch, aby wykluczyć wszelkie nieprawidłowości lub pasożyty. W niektórych przypadkach mogą być konieczne specjalistyczne badania, takie jak prześwietlenie i badania krwi. Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej może wykazać istnienie ropnia lub nieprawidłowości, które można leczyć chirurgicznie.

Przeczytaj:  Świerzb u psa leczenie

Leczenie wymiotów

Niektóre z przyczyn wymiotów u psów można wyleczyć dzięki wczesnej interwencji lekarskiej, inne wymagają interwencji weterynaryjnej. Plany leczenia są dostosowywane do konkretnej przyczyny wymiotów, jak również do aktualnego stanu zdrowia psa. Na przykład, niektóre leki zwalczają objawy związane z wymiotami, podczas gdy inne leczą odwodnienie i nudności. Niektóre psy wymagają dożylnej terapii płynami, podczas gdy inne mogą wymagać podawania leków przeciw nudnościom. W niektórych przypadkach wymioty u psa są wynikiem poważniejszego schorzenia i mogą wymagać zastosowania bardziej trwałego planu leczenia.

Jeżeli przyczyna nie jest poważna, wymioty u psów można leczyć za pomocą mdłej diety, leków przeciw nudnościom lub zabiegu chirurgicznego. Jeśli w wyniku wymiotów dojdzie do odwodnienia psa, może on wymagać podawania płynów dożylnie lub przeprowadzenia zabiegu u weterynarza. Stan ten może być jednak na tyle poważny, że konieczna będzie hospitalizacja i zabieg chirurgiczny. Po rozpoczęciu leczenia objawy mogą ulec poprawie.

Wezwanie lekarza weterynarii

Jeśli pies wymiotuje, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Wymioty mogą być objawem wielu różnych problemów, od niedrożności jelit po wrzody żołądka. Wymioty zawierające niestrawiony pokarm i jasnoczerwoną krew mogą wskazywać na krwotoczne zapalenie żołądka i jelit, poważny stan chorobowy, który wymaga hospitalizacji. Leczenie jest podobne jak w przypadku zapalenia trzustki. Wymiociny zawierające fusy z czarnej kawy mogą wskazywać na wrzody w jelicie cienkim. Na szczęście leki zobojętniające kwas żołądkowy mogą leczyć tego typu problemy.

Lekarz weterynarii może pomóc w ustaleniu przyczyny wymiotów psa i zalecić odpowiedni plan leczenia. Często zaleca się stosowanie mdłej diety, aby dać układowi pokarmowemu czas na regenerację. Lekarz weterynarii może również pomóc w ustaleniu właściwej dawki leków i innych metod leczenia. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój pies ma problemy z wymiotami, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii. W wielu przypadkach zwykła zmiana diety może przynieść znaczącą różnicę. Spróbuj ograniczyć wysiłek fizyczny przed posiłkami i podawaj psu mniejsze i częstsze posiłki.

Podobne: