Grzybica uszu u psa – domowe sposoby leczenia

Istnieje wiele sposobów domowego leczenia grzybicy uszu u psa. Wśród nich można wymienić krople z siarką wapienną, olejek z drzewa herbacianego i szampony przeciwgrzybicze. Wielu lekarzy weterynarii nie zaleca jednak tych metod, ponieważ mogą one powodować skutki uboczne. Jeśli chcesz ułatwić swojemu psu leczenie, wypróbuj jeden z poniższych naturalnych środków zaradczych. Metody te mogą nie zawsze działać, ale są bezpieczne i skuteczne.

Grzybica u psa jest poważnym problemem nie tylko dla zwierzaka, ale i dla jego opiekunów. To choroba skóry, która stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia wielu gatunków zwierząt.

Źródło https://zwierzaki.pl/grzybica-u-psa

Olejek z drzewa herbacianego

Skuteczność stosowania olejku z drzewa herbacianego w leczeniu grzybicy ucha nie budzi wątpliwości, ale jego stosowanie w leczeniu grzybicy ucha musi być ostrożne. Jest on toksyczny po spożyciu i wiadomo, że może powodować przejściowy lub postępujący brak reakcji u ludzi. Ze względu na wysoką toksyczność, olejek z drzewa herbacianego powinien być stosowany wyłącznie jako terapia uzupełniająca, a nie jako substytut leczenia medycznego. Zaleca się jednak, aby właściciel zwierzęcia przechowywał go w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt domowych.

Alternatywnym sposobem leczenia grzybicy uszu u psów jest połączenie przeciwgrzybiczego szamponu dla zwierząt domowych, octu z jabłek i kilku kropli olejku z drzewa herbacianego. Składniki te można nabyć już za 10 dolarów i mogą one pomóc psu pozbyć się infekcji. Koszt wizyty u lekarza weterynarii może wynosić od 45 do 55 dolarów za wstępną diagnozę, co zależy od stopnia zaawansowania infekcji. Jednak przy prawidłowym stosowaniu, naturalne środki na grzybicę są stosunkowo niedrogie i działają w większości przypadków.

Szampony przeciwgrzybicze

Istnieje wiele sposobów domowego leczenia grzybicy u psów. Domowe sposoby są bezpieczne, skuteczne i nie wyrządzają psu żadnej szkody. Niemniej jednak, niektóre metody mogą przedłużać infekcję, zwiększając tym samym ryzyko ponownego zakażenia. Podobnie, leczenie u lekarza weterynarii może zawierać silne środki chemiczne, które są szkodliwe dla zwierząt domowych. Ponadto, leki przepisywane na receptę mogą być na dłuższą metę szkodliwe dla psów.

Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów leczenia grzybicy u psów jest stosowanie octu z jabłek z cydrem. Ocet jabłkowy ma wiele zalet zdrowotnych dla ludzi i jest doskonałym domowym sposobem leczenia grzybicy u psów. Ocet jabłkowy działa poprzez zwalczanie objawów choroby. W lokalnym sklepie zoologicznym można kupić kilka szamponów przeciwgrzybiczych na zapalenie ucha u psa. Możesz nakładać szampon na zmienione chorobowo miejsce dwa razy dziennie przez kilka dni. Jeśli w ciągu trzech dni nie zauważysz rezultatów, udaj się do lekarza weterynarii.

Przeczytaj:  Jak się przygotować do biegania z psem?

Wapienno-siarkowe dipy

Jeśli szukasz naturalnego sposobu leczenia grzybicy uszu u swojego psa, doskonałym rozwiązaniem są krople z siarką wapienną. Są one dostępne w postaci mieszanki lub szamponu. Te dwa składniki działają synergicznie, zabijając zarodniki grzybicy i hamując ich rozmnażanie. Niektórzy lekarze weterynarii zalecają również stosowanie preparatu Lime Sulfur jako leczenia miejscowego. Roztwór może być stosowany jako szampon lub odżywka dwa razy w tygodniu lub częściej, w zależności od potrzeb. Należy pamiętać, aby podczas stosowania preparatu do uszu zwierzęcia nie dopuścić do kontaktu wapna siarkowego z oczami, uszami i jamą ustną.

Wapno siarkowe można stosować za pomocą spryskiwacza ogrodowego lub butelki z rozpylaczem. Preparat należy rozpylić na ciało, kończyny, łapy i głowę kociaka, a następnie wetrzeć go za pomocą miękkiej, suchej gąbki. Jeśli używasz Wapnia siarkowego jako środka do stosowania miejscowego, pamiętaj o założeniu rękawiczek! Dip powinien z czasem wyschnąć.

Krople przeciwgrzybicze

O ile wiele szamponów przeciwgrzybiczych jest skutecznych, o tyle krople przeciwgrzybicze na grzybicę uszu już nie. Dzieje się tak dlatego, że szampony przeciwgrzybicze zawierają środek dezynfekujący, który może nie działać na grzybicę. Płyny przeciwgrzybicze muszą być stosowane dwa razy w tygodniu, a ponadto są nieprzyjemne i nieprzyjemnie pachną. Lekarz weterynarii we współpracy z Tobą zdecyduje, które leczenie będzie najlepsze dla Twojego psa.

Innym skutecznym domowym środkiem zaradczym jest mycie chorego pomieszczenia wodą z mydłem co najmniej dwa razy w tygodniu. Raz lub dwa razy w tygodniu należy przeprowadzić gruntowne czyszczenie, a także spłukać skażone miejsce wybielaczem lub rozcieńczonym wybielaczem chlorowym. Należy również zdezynfekować skażone meble i dywany za pomocą myjki parowej. Urządzenie do czyszczenia parą nie jest wystarczająco gorące, aby zabić grzyba, ale usuwa brud i zanieczyszczenia.

Podobne: