Oprócz stosowania produktów komercyjnych, istnieje kilka domowych sposobów leczenia świerzbu u psów. Należą do nich olejek z drzewa herbacianego, krem z permetryną i pieprz Cayenne. Środki te nie leczą wprawdzie bakteryjnych zakażeń skóry, ale mogą złagodzić swędzące objawy świerzbu. Lekarz weterynarii może przepisać leki na receptę, przeznaczone do leczenia konkretnej infekcji bakteryjnej u Twojego psa. Oprócz tych środków, lekarz weterynarii może również przepisać preparaty łagodzące swędzenie skóry psa.

Ten artykuł jest wynikiem naszej współpracy z psiacometa.pl

Olejek z drzewa herbacianego

Stosując u psa domowe sposoby leczenia świerzbu z wykorzystaniem olejku z drzewa herbacianego, pamiętaj o rozcieńczeniu go olejkiem nośnikowym. Ponieważ olejek z drzewa herbacianego zawiera duże stężenie naturalnych olejków, przed jego użyciem należy przeprowadzić test płatkowy. Test ten należy wykonać za uszami psa i pozostawić na 24 godziny. Olejek z drzewa herbacianego jest dobry w leczeniu świerzbu, ponieważ zabija roztocza i zmniejsza swędzenie. Możesz również wmasować olejek w całe ciało psa, w tym w sierść, ucho i skórę.

Świerzb można również leczyć lekami przeciwhistaminowymi. Leki przeciwhistaminowe mogą być również stosowane w celu zmniejszenia intensywnego swędzenia towarzyszącego leczeniu świerzbu. Ważne jest, aby unikać drapania się, ponieważ intensywne swędzenie może spowodować poważne uszkodzenie skóry. Drapanie może prowadzić do wtórnych zakażeń, takich jak liszajec. Ponadto, nory roztoczy mogą prowadzić do poważnych powikłań, w tym zapalenia nerek.

Iwermektyna

Iwermektyna jest sprawdzonym sposobem leczenia świerzbu u zdrowych osób. Jest ona również skutecznym lekiem w dużej populacji osób zakażonych wirusem HIV. W jednym z badań klinicznych uczestniczyły osoby zakażone wirusem HIV ze świerzbem, jak również zdrowi pacjenci ze świerzbem. Pacjentom podawano iwermektynę w pojedynczej dawce 200 mikrogramów na kilogram. Następnie po dwóch tygodniach ponownie ich zbadano. Wszyscy uczestnicy nie stosowali żadnych środków przeciwświerzbowych w okresie badania.

W niedawno przeprowadzonym badaniu z udziałem 90 psów ze schroniska dla zwierząt oceniano skuteczność iwermektyny jako domowego sposobu leczenia świerzbu u psów. Preparat w postaci nalewki stosowano na skórę grzbietu w pierwszym i piętnastym dniu badania. Leczenie uznano za skuteczne w zwalczaniu świerzbu u psów. Pełny tekst badania jest dostępny w bazie PubMed, a obrazy stron umożliwiają jego przeglądanie strona po stronie.

Przeczytaj:  Co robić gdy pies wymiotuje

Krem z permetryną

Chociaż permetryna jest skuteczna w leczeniu świerzbu u psów, nie jest dopuszczona do stosowania u ludzi. Psy, u których występuje ta choroba, powinny być leczone wyłącznie przez lekarza weterynarii, a dzieci poniżej drugiego roku życia nie powinny jej stosować. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies może być chory na świerzb, sprawdź także członków swojej rodziny i partnera seksualnego. Chociaż permetryna jest skutecznym lekiem na świerzb, nie zaleca się jej stosowania u kotów i innych zwierząt.

Świerzb u psów jest chorobą, która może być trudna do zdiagnozowania, ale po jej rozpoznaniu leczenie jest proste i skuteczne. Dostępnych jest wiele leków przeznaczonych do tego celu, a większość z nich jest bardzo skuteczna, jeśli są stosowane zgodnie z zaleceniami. Odpowiednie produkty obejmują tabletki do żucia (sarolaner), spraye przeciwpasożytnicze oraz leki doustne. Comiesięczna wizyta u lekarza weterynarii może być korzystna dla poprawy przestrzegania zaleceń.

Pieprz kajeński

Stosowanie pieprzu kajeńskiego jako domowego środka przeciwko świerzbowi u psów nie zostało potwierdzone badaniami naukowymi, ale niektórzy uważają, że przyprawa ta ma właściwości przeciwroztoczowe. Kapsaicyna stosowana miejscowo jest silnym środkiem przeciwzapalnym i antyseptycznym. Kilka marek kremów zawierających ten składnik jest dostępnych bez recepty, ale zawsze należy najpierw skonsultować się z lekarzem weterynarii. Pomocne może być również stosowanie kurkumy lub pieprzu cayenne na skórę psa. Nie są one jednak tak skuteczne, jak naturalne metody leczenia świerzbu.

Olejki eteryczne mogą być stosowane na dotknięte chorobą miejsca na około godzinę przed kąpielą. Ta naturalna metoda leczenia jest również skuteczna w przyspieszaniu procesu gojenia. Olejek należy nakładać na zmienione chorobowo miejsce codziennie przez około tydzień. Pamiętaj, aby nie stosować olejku do oczu, ponieważ ciepło może powodować podrażnienia. Nałożenie olejku na skórę zabije także roztocza. Te domowe sposoby na świerzb u psów pomogą Ci pozbyć się tej nieprzyjemnej infekcji skórnej u Twojego pupila.

Podobne: