Pchły mogą być koszmarem dla Twojego futrzanego przyjaciela. Na szczęście istnieją pewne możliwości leczenia psa. Należą do nich leki przeciw pchłom wydawane na receptę, kąpanie zwierzęcia i leczenie zapobiegawcze. Ale która metoda jest najlepsza? I czy istnieje sposób, aby wyleczyć psa z pcheł, jeśli nie masz pewności? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak leczyć psa.

Możliwości leczenia pcheł

Istnieje kilka sposobów leczenia pcheł u psów. Są to tabletki, które są podawane bezpośrednio do krwiobiegu psa. Niektóre z nich to produkty łączone, które zawierają środki odrobaczające, chroniące przed robakami sercowymi i zabezpieczające przed kleszczami. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu należy zawsze skonsultować się z lekarzem weterynarii. Inną opcją jest leczenie miejscowe, które nakłada się na szyję psa. Te leki zapobiegawcze działają w ciągu 24 do 48 godzin.

Różne środki zwalczają różne etapy cyklu życiowego pcheł. Po pierwsze, dorosłe pchły żyją na skórze psa i roznoszą swoje jaja w jego sierści. Samice pcheł mogą składać od czterdziestu do pięćdziesięciu jaj dziennie, a w ciągu całego życia średnio 2000. Jaja przekształcają się w larwy, gdy pies się podrapie. Możesz zastosować szampon przeciw pchłom lub preparaty stosowane miejscowo, aby zabić larwy, zanim zdążą one zaatakować skórę Twojego psa.

Leki przeciw pchłom na receptę

Jeśli Twój pies ma skłonność do infestacji pcheł, możesz rozważyć zastosowanie leków przeciw pchłom dostępnych na receptę. Podczas gdy leki dostępne bez recepty mogą być skuteczne w przypadku wielu infestacji pcheł, produkty te mogą nie być bezpieczne dla Twojego psa. Leki na pchły na receptę są dostępne w gabinecie weterynaryjnym. W zależności od wagi psa, jego trybu życia i ogólnego stanu zdrowia, lepszym rozwiązaniem może być zastosowanie leku na receptę.

Stosowanie środków zapobiegawczych może pomóc tylko do pewnego stopnia. Niestety, pchły mogą w każdej chwili wejść w cykl życiowy Twojego psa. Na szczęście możesz otrzymać receptę od lekarza weterynarii, który może przepisać leki w oparciu o styl życia Twojego psa i ewentualne istniejące wcześniej schorzenia. Aby rozpocząć proces leczenia inwazji pcheł u Twojego psa, musisz najpierw ustalić, skąd pochodzą pchły. Jeżeli pchły pochodzą ze środowiska, w którym przebywa Twój pies, prawdopodobnie zaatakowały również Twój dom.

Przeczytaj:  Glista kocia leczenie kota

Kąpiel zwierzęcia w celu pozbycia się pcheł

Kąpiąc zwierzę, aby pozbyć się pcheł, pamiętaj, aby używać letniej wody. Podczas mycia nie dopuść, aby mydło dostało się do uszu lub oczu zwierzęcia. Szoruj skórę delikatnie, zwłaszcza w miejscach, gdzie ukrywają się pchły. Możesz użyć grzebienia do usuwania pcheł. Najlepszym sposobem na dokładne namoczenie sierści zwierzęcia jest użycie wałka do kłaczków. Ta metoda najlepiej sprawdzi się w przypadku zwierząt krótkowłosych.

Kąpiąc zwierzę, pamiętaj, aby używać łagodnego szamponu. Pchły nie są w stanie przetrwać silnych detergentów używanych do mycia zwierząt domowych. Ważne jest również, aby używać mydła przeznaczonego specjalnie dla zwierząt. Niektórzy właściciele zwierząt lubią używać olejków eterycznych, aby ich pupile były wolne od pcheł. Szampon dobrej marki zabije pchły i sprawi, że nie będą one powracać. Jeżeli Twój zwierzak nie lubi kąpieli, po jej zakończeniu odkurz jego sierść, aby zapobiec powrotowi pcheł.

Objawy zapalenia skóry wywołanego alergią na pchły u psów

Chociaż alergie na pchły u psów są stosunkowo rzadkie, zdarzają się i mogą mieć nieprzyjemne skutki dla zwierząt domowych. Pchły mogą powodować u psa drapanie i lizanie się, powodując otwarte rany lub uporczywą wilgoć, która może prowadzić do zakażenia drożdżakowego lub bakteryjnego. Lekarz weterynarii zbada skórę psa, aby zidentyfikować pchły. Użyje grzebienia o drobnych zębach, aby znaleźć wszystkie pchły, które mogą żyć na skórze psa. Wykrycie pcheł w domu może być trudne, ale personel weterynaryjny jest przeszkolony w ich wykrywaniu za pomocą grzebienia z drobnymi zębami.

Swędzenie wywołane przez pchły jest często bardzo bolesne. Chociaż alergia na pchły nie jest powszechna u kotów, Twój pies może cierpieć z powodu ciężkiego zapalenia skóry, jeśli Twoje zwierzę jest na nie uczulone. Stan ten może nawet prowadzić do wtórnych infekcji, takich jak zakażenia gronkowcem. Na szczęście leczenie pchlego zapalenia skóry u psów jest łatwe i może być skutecznie prowadzone.

Podobne: