Czy masz kota, który nadmiernie linieje? Jeśli tak, to pewnie zastanawiałeś się, jak pielęgnować kocią sierść. Oto kilka pomocnych wskazówek dotyczących przycinania sierści kota. Pamiętaj o powolnych, metodycznych pociągnięciach, aby nie zranić kota. Podobnie delikatnie i ostrożnie przeczesuj sierść. Unikaj strzyżenia w okolicach wrażliwych miejsc, ponieważ koty nauczą się bawić szczotką! Oto kilka prostych kroków, których należy przestrzegać:

Obcinaj paznokcie powoli i metodycznie

Podczas obcinania paznokci u kota należy zawsze uważać na to, co dzieje się szybko. Nawet jeśli wygląda na to, że będzie to proste zadanie, skaleczenie może wywołać u kota stres. Aby uspokoić kota, puść mu relaksującą muzykę lub użyj dyfuzora o zapachu kocich feromonów. Skutecznym narzędziem motywacyjnym mogą być smakołyki, ale pamiętaj, aby nie stosować ich jako łapówki.

Przeczesywanie sierści

Jeśli chcesz wypielęgnować swojego kota, dobrym narzędziem do tego celu jest grzebień. Grzebienie z szerokimi zębami są najlepsze dla kotów o długim futrze, ponieważ pozwalają ograniczyć plątanie się włosów bez ciągnięcia. Przed rozpoczęciem zabiegów pielęgnacyjnych powinieneś poznać rodzaj sierści swojego kota i wiedzieć, jakie są jego problemy. Od tych czynników zależy dobór odpowiedniej szczotki dla Twojego kota. Oto krótki przewodnik, jak rozczesywać sierść kota.

Rozczesuj sierść wokół miejsc problematycznych

Włosy na ciele kota często się plączą. Ich pielęgnacja polega na goleniu mat i przeczesywaniu sierści. Koty czasami jęczą i warczą, dlatego przed przystąpieniem do czesania kota należy go rozczesać i wyszczotkować. Przeczesuj także problematyczne miejsca, takie jak podszerstek, aby wyłapać martwą sierść i inne zanieczyszczenia, które mogą zostać przeoczone podczas samego szczotkowania.

Przeczytaj:  Pierwsze szczepienie kota - kiedy wykonać?

Przycinaj wokół wrażliwych miejsc

Możesz się zastanawiać, jak przycinać sierść kota wokół wrażliwych miejsc, zwłaszcza ogona. Wykonywanie trymowania sanitarnego, czyli przycinanie sierści wokół odbytu i narządów płciowych kota, pomaga ograniczyć problemy z oddawaniem moczu i zapobiega gromadzeniu się w sierści nieczystości. Długie włosy są szczególnie wrażliwe, co może prowadzić do powstania nieprzyjemnej niechęci do kontaktu z nimi przez całe życie. Niezwykle ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności podczas pielęgnacji kota.

Natychmiast przerwij pielęgnację, jeśli Twój kot protestuje

W większości przypadków protestujący kot próbuje po prostu powiedzieć, że jest mu niewygodnie. Jednak właściciele kotów muszą być świadomi oznak stresu i powinni jak najszybciej przerwać pielęgnację. Kiedy kot zacznie wykazywać oznaki stresu, natychmiast przerwij pielęgnację i spróbuj powtórzyć ją później. Jeśli kot nadal będzie protestował, może to być oznaką czegoś głębszego. Koty często potrzebują przerwy w pielęgnacji i dają o tym znać poprzez napinanie ciała, strzyżenie uszami, warczenie lub syczenie.

Podobne: