Istnieje wiele sposobów leczenia świerzbu u kota. Do najpopularniejszych domowych sposobów leczenia tego schorzenia należy kąpiel kota w olejku z drzewa herbacianego lub stosowanie rozcieńczonego białego octu. Stosowanie tych naturalnych środków zaradczych może pomóc w zmniejszeniu nasilenia choroby. W tym artykule znajdziesz dodatkowe informacje na temat leczenia roztoczy Notoedres cati. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak skuteczne mogą być te metody leczenia.

Roztocze Notoedres cati

Cykl życiowy Notoedres cati jest podobny do cyklu życiowego Sarcoptes scabiei. Oba pasożytują na kotach, składając na nich jaja. Dorosłe roztocza Notoedres cati mają długość od 0,15 do 0,3 milimetra i posiadają pazurki na końcu długich nóg. Żywią się naskórkiem i wytwarzają odchody na powierzchni sierści.

Notoedres cati jest sprawcą świerzbu kociego. Podobnie jak sarkoidoza, choroba ta jest wywoływana przez Notoedres cati, rodzaj pasożytniczego roztocza występującego u kotów i psów. Po zarażeniu objawy Notoedres cati obejmują intensywne swędzenie, tworzenie się strupów i złuszczanie rostralnej części małżowin usznych. Nieleczona Notoedres cati może doprowadzić do całkowitego pokrycia ciała.
Olejek z drzewa herbacianego

W jednym z badań stwierdzono, że wysoki odsetek kotów cierpiących na świerzb był leczony olejkiem z drzewa herbacianego. Olejek został rozcieńczony w wodzie i nałożony na sierść kotów. Leczenie miało znaczący wpływ na pedikulozę u kotów, przy czym po 20 tygodniach nie stwierdzono klinicznej postaci pedikulozy. W innym badaniu stwierdzono 94% zmniejszenie liczby wesz u zwierząt, którym podawano olejek z drzewa herbacianego. W badaniu tym nie udało się jednak ustalić, czy leczenie było skuteczne w zapobieganiu lub leczeniu świerzbu.

Jedną z głównych zalet olejku z drzewa herbacianego na świerzb u kota jest to, że może on być stosowany w leczeniu różnych chorób skóry i pcheł. Czysty olejek z drzewa herbacianego nie powinien być jednak nigdy podawany ani stosowany bezpośrednio na skórę. Nie jest on mieszalny z wodą i już kilka kropli może wywołać niepożądane skutki u zwierząt domowych. Proces glukuronidacji zachodzący w metabolizmie olejku z drzewa herbacianego może mieć więcej działań niepożądanych u kotów niż u psów.

Przeczytaj:  Jak się przygotować do biegania z psem?

Kąpiel z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego

Kąpiele z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego w leczeniu świerzbu są obiecującym naturalnym środkiem leczniczym, ale wiążą się z pewnym ryzykiem. W wyższych stężeniach olejek jest toksyczny i nie jest odpowiednim środkiem leczniczym dla kotów. Może powodować poważne zaburzenia oddechowe, a nawet zabić kota. Ponadto olejek eteryczny jest bardzo lotny, co sprawia, że jego spożycie jest niebezpieczne. Stosowanie olejku z drzewa herbacianego u kota najlepiej powierzyć specjaliście, który doradzi Ci najskuteczniejszy sposób leczenia tej choroby.

Olejek z drzewa herbacianego jest nie tylko bardzo skuteczny w leczeniu świerzbu, ale także bezpieczny dla dzieci. Jeśli jednak nie będziesz go odpowiednio stosować, może zwiększyć ryzyko wystąpienia ginekomastii przedpokwitaniowej, czyli rozwoju tkanki piersiowej u mężczyzn. Należy zawsze stosować produkt z olejkiem z drzewa herbacianego wysokiej jakości, zawierający terapeutyczną dawkę olejku z drzewa herbacianego. Należy szukać produktów o stężeniu co najmniej 5 procent. Substancje zapachowe olejku z drzewa herbacianego nie mają takich samych zalet jak olejek z drzewa herbacianego, dlatego należy unikać ich stosowania.

Kąpiel w białym occie

Chociaż leki wydawane na receptę mogą być skuteczne, domowe sposoby zwalczania świerzbu u kotów są często równie skuteczne. Biały ocet, powszechnie stosowany produkt kuchenny, może zabijać roztocza i zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby. Środek ten, stosowany na zaatakowane miejsca, może być skuteczny nawet wtedy, gdy kot nie jest często kąpany. Należy pamiętać, aby nie stosować octu do oczu ani do jamy ustnej.

Innym naturalnym środkiem jest siarka, która jest bardzo skuteczna w zabijaniu roztoczy świerzbowca. Boraks, znany również jako boran sodu, jest kolejnym skutecznym środkiem przeciwgrzybiczym. Może być stosowany w połączeniu z nadtlenkiem wodoru w leczeniu świerzbu u kotów. Boraks, podobnie jak nadtlenek wodoru, jest szorstki dla skóry, dlatego należy pamiętać o stosowaniu możliwie najczystszego produktu.

Podobne: