Jeśli chodzi o zdrowie zębów, psy nie różnią się od ludzi, a zęby mogą stać się bolesne lub ropieć. W leczeniu tego schorzenia lekarze weterynarii stosują różne narzędzia dentystyczne, w tym szczotkowanie, gryzaki i pasty do zębów przeznaczone dla ludzi. Stosowanie ludzkiej pasty do zębów może być niebezpieczne dla zdrowia Twojego zwierzęcia. W przypadku problemów z zębami u psa należy zawsze w pierwszej kolejności zwrócić się do lekarza weterynarii. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby utrzymać zdrowe zęby swojego psa.

Czyszczenie zębów

Psy potrzebują czyszczenia zębów tak samo jak ludzie. Chociaż zabieg ten może być niekomfortowy dla psa, możesz być pewien, że dla Ciebie będzie on bezbolesny. W przeciwieństwie do ludzi, psy nie umieją płukać jamy ustnej i nie są w stanie tego zrobić pod wpływem wody. Oprócz znieczulenia, czyszczenie zębów jest bezpieczne i bezbolesne, a także pozwala lekarzowi weterynarii na przeprowadzenie dokładnego badania jamy ustnej. Większość psów wymaga znieczulenia do tego zabiegu.

Gryzaki dentystyczne

Niektóre gryzaki dentystyczne dla psów zostały powiązane z różnymi chorobami, a nawet śmiercią. Chociaż przyczyna wielu z tych problemów nie jest znana, najlepiej ograniczyć ryzyko dla Twojego psa, kupując produkty wyprodukowane w Ameryce Północnej. Kontrola jakości w Stanach Zjednoczonych jest na ogół bardziej rygorystyczna niż na innych rynkach, w tym w Azji. Wiele produktów wytwarzanych w Stanach Zjednoczonych zawiera składniki pochodzące z Azji. Ponadto gryzaki mogą zawierać małe kawałki, które pies może połknąć.

Szczotkowanie

Psy muszą być regularnie szczotkowane, aby nie dopuścić do powstania kamienia nazębnego. Ta biała warstwa składa się z resztek pokarmu i śliny i może szybko stwardnieć i przekształcić się w twardą substancję zwaną kamieniem nazębnym. Jeśli nie będzie usuwany, może pokryć cały ząb i zamaskować znajdującą się pod nim infekcję. Biała korona zęba może również zostać wypełniona kamieniem nazębnym – żółtobrązową substancją zawierającą bakterie. Ta płytka nazębna może w końcu spowodować rozchwianie zębów, a nawet wywołać infekcję.

Przeczytaj:  Zapalenie dziąseł u kota leczenie domowe

Unikanie ludzkiej pasty do zębów

Dobrą radą jest to, aby nigdy nie używać pasty do zębów dla ludzi do mycia zębów psa. Pomimo tego, że jest to popularny dodatek do pasty dla ludzi, może być szkodliwy dla psa. Jest on nie tylko niebezpieczny w stosowaniu na ludzkich zębach, ale może również powodować problemy trawienne. Ksylitol, substytut cukru, został powiązany z uszkodzeniem wątroby i niskim poziomem cukru we krwi u psów. Te stany mogą być śmiertelne, dlatego ważne jest, aby unikać pasty do zębów zawierającej ksylitol.

Przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej w domu

Właściwa higiena zębów psa w domu jest równie ważna jak mycie zębów. Szczotkowanie zębów psa dwa razy dziennie pozwoli utrzymać je w czystości i zapobiegnie chorobom zębów. Powinieneś także upewnić się, że Twój pies odżywia się zdrowo, aby zapobiec problemom stomatologicznym. Karma Freshpet’s Nature’s Fresh(r) Grain-Free Chicken Recipe lub Select Small Dog Bite-Sized Chicken Recipe to dwa dobre przykłady wysokiej jakości karm dla psów.

Zapobieganie chorobom zębów

Chociaż objawy chorób zębów u psów mogą być trudne do rozpoznania, wiele z nich może się rozpocząć już w wieku trzech miesięcy. Bakterie powodujące płytkę nazębną i zapalenie dziąseł mogą wniknąć poniżej linii dziąseł i zaatakować tkankę łączącą ząb z dziąsłem. W rezultacie zęby psa mogą się rozluźnić i może powstać żółty kamień nazębny. Najlepszym sposobem zapobiegania chorobom zębów u psów jest szczotkowanie zębów psa dwa razy dziennie miękką szczoteczką i pastą przeznaczoną specjalnie dla psów. Można również kupować karmę przeznaczoną dla psów, która zawiera specjalne enzymy ograniczające odkładanie się płytki nazębnej.

Podobne: