Jeśli masz psa, który cierpi na nieżyt nosa, możesz się zastanawiać, czy istnieją jakieś domowe sposoby leczenia tego schorzenia. Na szczęście jest ich kilka. Lizyna, aminokwas, który pomaga Twojemu pupilowi zwalczać katar, jest doskonałym rozwiązaniem. Antybiotyki, kortykosteroidy i lizyna mogą pomóc w zwalczaniu nieżytu nosa u psów.

Prezentujemy Państwu artykuł stworzony w harmonijnej współpracy z ragdollandia.pl

Lizyna pomaga Twojemu psu zwalczać nieżyt nosa

Jeśli szukasz naturalnego lekarstwa na katar u swojego psa, rozważ dodanie lizyny do jego karmy. Lizyna jest białkiem występującym w wielu pokarmach i jest pomocna w zwalczaniu wielu schorzeń, w tym nieżytu nosa. Pomaga ona w tworzeniu kolagenu, który znajduje się w tkance łącznej i kościach. Pomaga również obniżyć poziom cholesterolu. Często występuje w połączeniu z argininą, które według naukowców mają te same szlaki w organizmie.

Suplementacja lizyną może być korzystna dla Twojego psa, ale dawka jest inna niż dla ludzi. Ogólnie rzecz biorąc, pies powinien przyjmować jedną tabletkę dziennie. Jeśli pies pominie dawkę, podaj mu następną dawkę według tego samego schematu. Nigdy nie należy podawać psu dwóch dawek jednocześnie. W przypadku stosowania preparatu Lysine w związku z trwającym schorzeniem, warto rozważyć regularne podawanie dawki dziennej.

Kortykosteroidowe spraye do nosa

W tym badaniu oceniano skuteczność kortykosteroidowych aerozoli do nosa w leczeniu zapalenia błony śluzowej nosa u psów. W badaniu wzięło udział 107 psów, które włączono do badania na podstawie obserwacji, badania klinicznego i oceny radiograficznej jamy nosowej. Zawartość drobnoustrojów w wymazach z nosa określono przy użyciu wcześniej opisanych metod. Oprócz analizy mikrobiologicznej badanie kliniczne obejmowało ocenę wydzieliny z nosa.

Mimo że kortykosteroidowe aerozole do nosa można kupić bez recepty, ich wersje dostępne na receptę muszą być przyjmowane regularnie. Spray’e te zaczynają działać dopiero po kilku godzinach, a ich pełne działanie może trwać kilka dni. Kortykosteroidowe spraye do nosa nie są idealne dla psów z przewlekłym nieżytem nosa, ponieważ mogą powodować senność, a nawet utrudniać oddychanie.

Przeczytaj:  Co robić gdy kot gryzie właściciela

Antybiotyki

Medycyna weterynaryjna opracowała kilka strategii leczenia tej infekcji, w tym stosowanie różnych antybiotyków, leków przeciwhistaminowych i wziewnych steroidów. Powszechnie stosowane są również leki przeciwgrzybicze i sterydy doustne. Adenowirusy typu 1 i 2 to dwa powszechnie występujące typy bakteryjnego nieżytu nosa u psów. Oba te antybiotyki w niektórych przypadkach zmniejszają stan zapalny i ilość wydzieliny z nosa.

Choroba ta występuje najczęściej u psów starych i w średnim wieku. Najczęstszym objawem jest przewlekłe kichanie połączone ze śluzowo-ropną wydzieliną z nosa. Posiew bakterii z wydzieliny z nosa daje zazwyczaj minimalny wzrost, co oznacza, że leczenie antybiotykami może nie być właściwym rozwiązaniem. Pies może mieć również alergie lub inny rodzaj infekcji. Niezależnie od tego, czy Twój pies ma alergie, czy nie, istnieje kilka sposobów leczenia tego schorzenia.

Alergia kontaktowa

Najskuteczniejsze leczenie nieżytu nosa u psów zależy od prawidłowego rozpoznania i zastosowania odpowiedniego leczenia. W większości przypadków leczenie wymaga postępowania multimodalnego. Właściwa diagnoza postawiona przez lekarza weterynarii i przestrzeganie zaleceń przez właściciela są kluczowe dla skutecznego leczenia. Poniżej podajemy kilka kwestii, które należy wziąć pod uwagę podczas leczenia psa z atopią. Alergia kontaktowa jest najrzadziej występującym rodzajem alergii u psów. Alergia kontaktowa jest wywoływana przez bezpośredni kontakt z alergenem. Częstym źródłem alergenów są obroże przeciw pchłom, środki chemiczne stosowane na trawnikach, pościel, wełna i wełna. Jeśli pies jest uczulony na którykolwiek z tych alergenów, wystąpią u niego takie objawy, jak podrażnienie skóry, swędzenie i trudności w oddychaniu. Aby rozwiązać ten problem, alergen musi zostać usunięty z otoczenia psa.

Reakcje alergiczne u zwierząt domowych mogą przypominać przeziębienie. Objawy są podobne do tych występujących przy zwykłym przeziębieniu, ale mogą być bardziej nasilone. Jeżeli objawy utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, mogą wskazywać na infekcję bakteryjną lub przewlekły stan zapalny górnych dróg oddechowych. Kichanie, trudności z oddychaniem i zatkany nos to objawy poważniejszej postaci nieżytu nosa.

Podobne: