Istnieje wiele różnych metod leczenia atopowego zapalenia skóry u psów, a każda z nich charakteryzuje się unikalną odpowiedzią na leczenie i objawami klinicznymi. Ponieważ choroba ta nie jest chorobą uleczalną, wszystkie terapie powinny być stosowane przez całe życie i okresowo poddawane ponownej ocenie. Glikokortykoidy, doustne leki przeciwhistaminowe i immunoterapia to niektóre z dostępnych obecnie metod leczenia. Aby dowiedzieć się więcej na temat działania tych metod leczenia, przeczytaj poniższe informacje.

Glukokortykoidy

Przewlekłe stosowanie glikokortykoidów u psów jest związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zakażeń dróg moczowych. W jednym z badań u 39% psów, u których stosowano długotrwałą terapię kortykosteroidami z powodu przewlekłej choroby skóry, rozwinęły się infekcje dróg moczowych. Oprócz wpływu na integralność skóry, glikokortykoidy stosowane ogólnoustrojowo mogą również powodować przyrost masy ciała, otyłość i predyspozycje do infekcji.

Chociaż skuteczność glikokortykoidów w leczeniu atopowego zapalenia skóry u psów nie została dokładnie zbadana, istnieją pewne dowody wskazujące na to, że są one skutecznym lekiem. Badanie porównujące cyklosporynę A z prednizolonem wykazało podobną skuteczność, przy czym oba leki hamowały aktywację receptorów cytokinowych.

Doustne leki przeciwhistaminowe

Leki przeciwhistaminowe mogą być stosowane w leczeniu objawów atopowego zapalenia skóry. Mogą one łagodzić świąd, zmniejszać suchość skóry i poprawiać barierę naskórkową. Niemniej jednak, leki przeciwhistaminowe mogą mieć niepożądane skutki uboczne i najlepiej nadają się do leczenia łagodnych i umiarkowanych przypadków. Niektóre metody leczenia mogą obejmować serię leków, w tym leki przeciwhistaminowe, leki miejscowe i zastrzyki odczulające.

Niektóre rodzaje doustnych leków przeciwhistaminowych wykazały umiarkowaną skuteczność w kontrolowaniu objawów AZS u 30 do 40 procent pacjentów. Chociaż nie są one tak silne jak sterydy, doustne leki przeciwhistaminowe są bezpieczne i skuteczne oraz nie powodują nieprzyjemnych skutków ubocznych związanych ze stosowaniem sterydów. Ponieważ jednak muszą być one podawane zwierzętom kilka razy dziennie, doustne leki przeciwhistaminowe powinny być stosowane wyłącznie u psów z umiarkowaną lub ciężką postacią choroby.

Przeczytaj:  Padaczka u psa leczenie

Immunoterapia

Immunoterapia swoista na alergeny stała się podstawą w leczeniu atopowego zapalenia skóry u psów. Chociaż proces ten może być nieco frustrujący dla lekarzy prowadzących, klienci mogą niechętnie wykonywać zastrzyki w domu. W tym artykule przedstawiamy skuteczność immunoterapii u psów i omawiamy, jak dostosować protokół podawania preparatu w zależności od reakcji pacjenta na immunoterapię.

Pierwsza część immunoterapii polega na wstrzyknięciu niewielkiej ilości alergenu w skórę psa. Alergeny są tak dobrane, aby oddziaływały na szlak IL-31, który powoduje swędzenie. Zauważalne zmniejszenie świądu można zaobserwować już w ciągu jednego dnia od rozpoczęcia leczenia. Efekt jest trwały, utrzymujący się do miesiąca. Proces wstrzykiwania obejmuje kilka sesji, na początku jedną co kilka tygodni. Pierwsze zastrzyki należy powtarzać co miesiąc przez okres do dziewięciu miesięcy, aby zaobserwować znaczącą poprawę.

Podobne: