Reakcja kota na stres może być różna. Może to być pojawienie się nowego dziecka, nowego psa lub przyjazd członków rodziny spoza miasta. Stres może prowadzić do gryzienia. Oto kilka wskazówek, które pomogą uspokoić kota. Unikaj wyrywania się lub piszczenia i spróbuj się uspokoić, zanim kot Cię ugryzie. Ewentualnie poszukaj pomocy medycznej w przypadku ugryzienia przez kota.

Nagradzanie kota

Nie powinieneś karać kota za to, że cię ugryzł. Koty nie rozumieją, że takie zachowanie jest karalne. Dlatego zamiast karać kota, należy ignorować jego zachowanie i nagradzać go za dobre zachowanie. Nie reaguj negatywnie na gryzienie przez kota, ponieważ zepsuje to Twoje relacje z nim. Ponadto, nagradzanie złego zachowania kota może go tylko pogorszyć. Oto kilka wskazówek, które sprawią, że kot przestanie Cię gryźć:

Unikanie wyrywania się

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez ludzi, gdy kot ich ugryzie, jest odciąganie się. Ten szarpiący ruch tylko wzmacnia ugryzienie i sprawia, że kot czuje się bardziej zagrożony. Zamiast tego należy się nie ruszać i powoli cofać rękę. Wywieranie nacisku na miejsce ugryzienia zachęci kota do uwolnienia ręki. Gdy kot zrozumie, że nie stanowi zagrożenia, może się wycofać. Zachowanie dystansu zapobiegnie również zakażeniu zadrapania.

Unikanie piszczenia

Jeśli kot cię gryzie, piszczenie nie jest najlepszym sposobem na ukaranie go. Kot nie potrafi powiązać kary z gryzieniem, dlatego najlepiej jest ignorować problem i skupić się na nagradzaniu dobrego zachowania. Jeśli to tylko możliwe, unikaj noszenia butów, które mogą piszczeć. Koty nie lubią butów przeciwdeszczowych, więc podczas zabawy należy je nosić. Unikaj poruszania się, gdy kot się z Tobą bawi, bo możesz się przypadkowo poruszyć.

Przeczytaj:  Jak się przygotować do biegania z psem?

Zapobieganie wściekliźnie

Na szczęście objawy wścieklizny zwykle nie są poważne. Jeśli jednak podejrzewasz, że Twój kot jest zarażony, powinieneś natychmiast skontaktować się z pracownikiem służby zdrowia. Do ujawnienia się zakażenia może dojść w ciągu dziesięciu dni do roku. Zazwyczaj diagnozuje się ją po ugryzieniu przez kota, choć niektóre objawy mogą wystąpić znacznie wcześniej. Okres inkubacji zależy od tego, w jaki sposób kot został zarażony oraz od miejsca ugryzienia. Zależy również od tego, jak dużo wirusa zostało wstrzyknięte podczas ugryzienia. Zakażone zwierzęta mogą przenosić wściekliznę przez ślinę.

Unikanie zakażenia

Zapobieganie zakażeniu w przypadku ugryzienia właściciela przez kota polega na wczesnym rozpoznaniu i leczeniu. Rany po ugryzieniu przez kota są małymi nakłuciami, które powodują wnikanie bakterii chorobotwórczych w głąb skóry. W związku z tym w ciągu 24 do 48 godzin może dojść do poważnego zakażenia. Zakażeniom wywołanym przez ugryzienia kota można zapobiegać, stosując antybiotyki. Niektóre rany należy jednak pozostawić otwarte do zagojenia. Ponadto, jeśli rana po ugryzieniu jest duża, należy rozważyć podanie szczepionki przeciwtężcowej.

Postępowanie z agresją przekierowaną

Radzenie sobie z agresją przekierowaną, gdy kot gryzie właściciela, nie jest łatwym zadaniem. Problem ten zagraża bezpieczeństwu Twojej rodziny. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów radzenia sobie z tą sytuacją. Metody te mogą pomóc w kontrolowaniu zachowania kota i zapobiec sytuacji, w której właściciel będzie musiał cierpieć z powodu rozgniewanego lub przestraszonego kota. Jeśli jednak masz kilka kotów, radzenie sobie z przekierowaną agresją jest nieco bardziej skomplikowane.

Podobne: