Istnieje szereg metod leczenia tego powszechnego problemu z oczami. W tym artykule omówiono chirurgię, leki i oftalmoskopy. Poniżej wymieniono niektóre z powszechnie stosowanych metod leczenia zaćmy u psów. Twój pies prawdopodobnie będzie potrzebował jednego z tych zabiegów, aby poprawić swój wzrok. Warto omówić dostępne opcje ze specjalistą weterynarii, aby upewnić się, że dokonany wybór jest najlepszy dla Twojego zwierzęcia. Możliwości leczenia zaćmy u psów różnią się w zależności od psa.

Operacja

Lekarz weterynarii przeprowadza operację usunięcia zaćmy u psa, jeśli cierpi on na to schorzenie. Zaćma u psów może występować w dwóch postaciach: początkowej i dojrzałej. Zaćma początkowa obejmuje mniej niż 15 procent soczewki i zazwyczaj nie powoduje znacznej utraty wzroku. Z kolei zaćma dojrzała obejmuje ponad piętnaście procent soczewki i może prowadzić do całkowitej ślepoty. Podczas badania lekarz może również zobaczyć siatkówkę, co wskazuje na istnienie choroby podstawowej. W przypadku początków zaćmy nie zaleca się jednak leczenia operacyjnego.

Oftalmoskop

Badanie oftalmoskopowe w celu leczenia zaćmy u psów jest wykonywane przez lekarza weterynarii, który ogląda wewnętrzną strukturę oka za pomocą urządzenia świetlnego i powiększającego, zwanego oftalmoskopem. Lekarz weterynarii może zobaczyć przez soczewkę i ocenić siatkówkę, gdy zaćma jest we wczesnym stadium. Gdy zaćma dojrzeje, weterynarz nie widzi przez nią i może zobaczyć jedynie siatkówkę znajdującą się pod nią. Lekarz weterynarii może użyć tego narzędzia do rozróżnienia między stwardnieniem jądra a zaćmą. Stwardnienie jądra nie powoduje zmętnienia soczewki, podczas gdy zaćma blokuje część światła.

Leki

Nowe badanie wykazało, że krople do oczu mogą skutecznie zmniejszać zaćmę u psów. Nowy lek, o nazwie Kinostat, stanowi zmianę paradygmatu w okulistyce weterynaryjnej. Ten nowy lek został niedawno tymczasowo dopuszczony do obrotu przez FDA. Badanie dostarczy pierwszych wyników badań klinicznych dotyczących leczenia zaćmy u psów. Przeczytaj więcej informacji. Dotychczas nie istniały skuteczne metody leczenia tego problemu. Na horyzoncie pojawiają się jednak nowe metody leczenia.

Przeczytaj:  Alergia na sierść psa objawy

Inne metody leczenia

Istnieją różne inne metody leczenia zaćmy u psów, ale operacja jest jedynym skutecznym sposobem na przywrócenie wzroku Twojemu psu. Obiecujące są również naturalne środki lecznicze, takie jak krople lecznicze zawierające lanosterol. Stosowanie naturalnych środków leczniczych wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego przed ich zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Inne formy leczenia nie wymagają jednak żadnego rodzaju wsparcia pooperacyjnego ani opieki pooperacyjnej. Chociaż metody te mogą nie być tak skuteczne jak leczenie chirurgiczne, to jednak nie wymagają żadnej opieki pooperacyjnej ani stałego wsparcia.

Czas rekonwalescencji

Po udanej operacji zaćmy psy wymagają zazwyczaj czterech lub pięciu wizyt kontrolnych, które odbywają się w odstępach od trzech do sześciu miesięcy. Wizyty te mogą zostać przedłużone, jeśli wystąpią jakiekolwiek komplikacje. Psy są poddawane zabiegom z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu i wysoko wykwalifikowanych okulistów weterynaryjnych. Sam zabieg nie wymaga czasu rekonwalescencji, ale konieczna jest opieka pooperacyjna, aby zapewnić prawidłowe gojenie się oka psa. Poniżej wymieniono niektóre z czynności wymaganych po zabiegu.

Podobne: