Leczenie padaczki u psów obejmuje interwencje behawioralne i podawanie leków przeciwdrgawkowych, a także badania krwi w celu wykluczenia innych przyczyn napadów. Chociaż nie jest znane lekarstwo na padaczkę, leczenie jest prawdopodobnie dożywotnie, a zwierzę musi otrzymywać leki przez całe życie. Dawka leku jest zazwyczaj stopniowo zmniejszana w miarę upływu czasu, aby uniknąć wywoływania kolejnych napadów. W niektórych przypadkach dawka może być jeszcze bardziej obniżona.
Niniejszy artykuł powstał dzięki wsparciu serwisu rosyjskiniebieski.com
Interwencje behawioralne
Interwencje behawioralne w padaczce u psów cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze względu na możliwość kontrolowania napadów i poprawy współistniejących zaburzeń psychicznych. Ta rozwijająca się dziedzina ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi metodami leczenia, w tym możliwość leczenia trudnych do leczenia psów z padaczką. W niniejszym artykule omówiono niektóre z tych zalet. Wyjaśniono w nim również, dlaczego interwencje behawioralne są obiecujące w przypadku padaczki u psów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tej nowej, obiecującej dziedzinie.
Leki przeciwdrgawkowe
Istnieje kilka leków przeciwdrgawkowych stosowanych w leczeniu padaczki u psów. Do leków tych należą fenobarbital, prymidon, benzodiazepiny i bromki. Są one stosowane w leczeniu napadów u zwierząt z padaczką idiopatyczną, postępującą lub strukturalną. Najczęstszą dawką tych leków jest podawanie ich cztery razy dziennie. Pacjenci z padaczką mogą reagować na pojedynczą dawkę lub na wiele dawek, ale istnieje również ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Niezależnie od rodzaju padaczki, ważne jest, aby leczyć chorobę w jej jak najwcześniejszym stadium.
Badania krwi
Oprócz wykonywania badań krwi w celu zdiagnozowania padaczki, lekarze weterynarii przeprowadzają także badanie fizykalne, aby upewnić się, że pies nie cierpi na żadne inne schorzenie. Podczas badania lekarze weterynarii osłuchują serce i badają palpacyjnie brzuch, aby sprawdzić, czy nie występują żadne nieprawidłowości. Badanie może również ujawnić inne problemy, takie jak nieprawidłowości w układzie nerwowym lub masy brzuszne. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, lekarze weterynarii mogą zalecić wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych, takich jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny mózgu.
Badania krwi w celu wykluczenia innych przyczyn drgawek
W zależności od przyczyny drgawek i wieku pacjenta, badania diagnostyczne mogą obejmować pełne badanie krwi, badania endokrynologiczne oraz badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Inne badania mogą obejmować test PCR w celu wykluczenia chorób zakaźnych i pasożytniczych. Wykonanie tych badań może wymagać skierowania do specjalisty, dlatego ważne jest, aby w przypadku podejrzenia wystąpienia drgawek u psa od razu skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Levetiracetam
Napady drgawek są przerażające dla ludzi, ale mogą być również straszne dla naszych zwierząt. Jako właściciele zazwyczaj staramy się znaleźć sposób leczenia i często sięgamy po leki. Należy jednak pamiętać o pewnych kwestiach związanych z lekami i tym, co mogą one zrobić z psem. Poniżej przedstawiono działania niepożądane i zagrożenia, na które należy zwracać uwagę podczas podawania psu lewetyracetamu. Ważne jest, aby omówić możliwości leczenia z lekarzem weterynarii i przedyskutować wszelkie potencjalne skutki uboczne.
Podobne:
Leave a Comment