Być może zastanawiasz się: Czy sierść psa odrasta? Po strzyżeniu? A może musisz przyciąć sierść psa, aby zastosować jakieś lekarstwo? Ale mimo tych obaw, sierść Twojego pupila odrośnie! W obu przypadkach nie powinieneś mieć powodów do zmartwień. W tym artykule wyjaśnimy, co te dwa okresy oznaczają dla Twojego zwierzęcia. Nie musisz się więc martwić o to, że musisz wyczesywać sierść psa, aby nadać jej nowy wygląd.

Telogen

U psów, faza telogenu jest fazą spoczynku cyklu włosowego. Faza ta jest obecna we wszystkich włosach, nawet tych nienormalnych, i występuje jako część procesu znanego jako dorastanie. Ta faza wzrostu włosa jest regulowana przez DNA, które koduje wzrost włosa w różnych częściach ciała. Ten proces odrastania może zostać przerwany na wiele sposobów, ale w większości przypadków sierść psa wraca do normy bez konieczności leczenia.

W przypadku braku ostatecznej diagnozy, lekarz weterynarii może zalecić wykonanie trichogramu, czyli wizualnego badania trzonu włosa. Lekarz weterynarii oceni również dietę psa, aby ustalić, czy w pożywieniu, które spożywa pies, nie brakuje niezbędnych kwasów tłuszczowych. Pomocne mogą być również suplementy diety, takie jak olej z łososia, kwasy omega 3 i sproszkowany kelp. Codzienne szczotkowanie i unikanie stresu mogą również pomóc w zapobieganiu wpływowi tej choroby na wzrost sierści psa.

Cykl wzrostu włosa u psów składa się z czterech faz. Pierwszą fazą cyklu jest faza anagenu, podczas której aktywnie rosną nowe włosy. Po osiągnięciu pełnej długości włos przestaje rosnąć. Kolejna faza cyklu nazywana jest fazą katagenu, podczas której włosy pozostają w stanie uśpienia. Ostatnią fazę cyklu włosowego nazywa się fazą egzogenną, w której włosy zaczynają wypadać.

Egzogen

Włos psa rośnie w czterech fazach – anagenu, katagenu, telogenu i egzogenu. Na ogół wzrost włosa następuje wiosną i w miesiącach letnich. W fazie anagenu wzrost włosa jest ciągły. Następująca po niej faza telogenu jest fazą „spoczynku”. W fazie egzogennej włosy wypadają. Nowy wzrost rozpoczyna się w ciągu tygodnia lub dwóch. Faza anagenowa może trwać od około sześciu tygodni do jednego roku, w zależności od rasy.

Przeczytaj:  Szczepienie psa na wściekliznę - jak często?

Podobne: