Wczesne stadia inwazji robaków są zazwyczaj niewykrywalne, ale jeśli nie zostaną szybko wyleczone, mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu Twojego kota. Należy zwracać uwagę na oznaki zarażenia robakami, takie jak biegunka, utrata apetytu i matowa sierść. Twój kot może również wydawać się mniej energiczny i ciągnąć pupę, kiedy leży na podłodze. To tylko niektóre z objawów zarażenia robakami, dlatego ważne jest, aby jak najwcześniej zastosować preparat zwalczający robaki, aby się ich pozbyć.

Mamy przyjemność przedstawić artykuł przygotowany w porozumieniu z ruvido.pl

Glisty jelitowe

Istnieje kilka sposobów zapobiegania rozwojowi glisty jelitowej u Twojego zwierzęcia. Jednym ze sposobów jest codzienne dokładne czyszczenie kuwety, zwłaszcza jeśli zwierzę spędza czas na zewnątrz. Roztwór wybielacza i wody może ułatwić usunięcie jaj, ale ważne jest dokładne spłukanie kuwety, aby usunąć toksyczne substancje chemiczne. Jaja mogą pozostawać zakaźne w glebie przez wiele lat, dlatego ważne jest mycie rąk po kontakcie z nimi. Innym sposobem zapobiegania zarażeniu się glisty przez kota jest sprzątanie jego odchodów, gdy tylko je zauważysz. Kocie odchody powinny być usuwane z placów zabaw i podwórek, ważne jest też ich prawidłowe usuwanie. Jaja i larwy mogą przetrwać przez długi okres czasu, zwłaszcza w miejscach nasłonecznionych lub bardzo suchych.

Tęgoryjce

W niektórych przypadkach samo zabicie tęgoryjców nie wystarczy, aby uratować życie ciężko chorego kota. Konieczna może być transfuzja w celu zastąpienia czerwonych krwinek. Kot może również potrzebować suplementów żelaza i odżywczych, aby utrzymać prawidłowy poziom krwi. Leczenie tęgoryjca u kotów jest również zalecane w przypadku kotek ciężarnych, ponieważ leki na tę infekcję należy podawać dwa tygodnie przed zapłodnieniem i kontynuować przez dwa do czterech tygodni po porodzie. Stosowanie leków zmniejszy również ryzyko zarażenia tęgoryjcem u nowonarodzonych kociąt.

Przeczytaj:  Zapalenie dziąseł u kota leczenie domowe

Tasiemce

U kotów objawy zarażenia tasiemcem mogą obejmować biegunkę, wymioty i utratę masy ciała. Nieleczona choroba może prowadzić do niedrożności jelit i osłabienia organizmu. Objawy różnią się w zależności od wieku i nasilenia, przy czym kocięta często cierpią z powodu silnego podrażnienia jelit. Nieleczone zarażenie tasiemcem może powodować nadmierne wylizywanie odbytu, a brzuszek kota może stać się opuchnięty i sprawiać wrażenie, że ciągnie się po podłodze.

Larwy glisty jelitowej

W większości przypadków po zarażeniu glisty kot wraca do zdrowia w ciągu kilku tygodni, ale jeśli infekcja trwa dłużej, kot może nie być w stanie tak szybko wrócić do zdrowia. Na szczęście istnieją pewne skuteczne metody leczenia. Oprócz wspomagającego żywienia i podawania leków, skutecznym środkiem zapobiegawczym jest trzymanie kota w domu. Aby zapewnić swojemu kociemu przyjacielowi najlepsze leczenie w danym przypadku, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

Leczenie dorosłych glizd

Leczenie dorosłych glisty kotów jest stosunkowo proste. Leki są skuteczne w walce z glisty, ale mogą one pozostawiać resztki jaj i larw w organizmie kota. Leczenie musi być powtarzane co dwa do trzech tygodni, a może być konieczne kilka razy. Lekarz weterynarii może zalecić stosowanie środków zapobiegawczych, takich jak odrobaczanie kota co dwa tygodnie, lub zalecić dodatkowe leczenie w domu. Lekarz weterynarii powinien przeprowadzać badanie kału co najmniej dwa razy w roku.

Zapobieganie zarażeniu glisty

Zapobieganie zarażeniu glisty u kotów jest możliwe dzięki zastosowaniu kilku prostych środków zapobiegawczych. Pierwszym krokiem jest zapewnienie, aby kot przebywał w domu do ukończenia czwartego miesiąca życia. Należy również upewnić się, że kocięta mają aktualne szczepienia. W ten sposób można zapobiec przyszłym infekcjom u zwierzęcia. Kolejnym krokiem jest upewnienie się, że kot posiada wszystkie właściwe szczepienia. Szczepienia te zapobiegną zarażeniu zwierzęcia glizdą.

Podobne: