W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na skuteczne leczenie FIP u kotów, w Chinach produkuje się wiele niezatwierdzonych wersji leków, które są następnie sprzedawane właścicielom zwierząt. Lista ogólnych materiałów na temat FIP jest dostępna na stronie internetowej dr Nielsa C. Pedersena, emerytowanego profesora Uniwersytetu Kalifornijskiego-Davis. Lista ta zawiera aktualne informacje od dr Petersena oraz badania dotyczące tej choroby. Znajdują się tam również informacje na temat różnych metod leczenia FIP.

Prezentujemy Państwu treść opracowaną z udziałem podarujdompodarujserce.pl

GS-441524

GS-441524 jest legalnym lekiem na FIP, ale nadal nie jest tani. Jego cena zależy od wagi kota i rodzaju FIP. W Australii 12-tygodniowy kurs kosztuje od 5 000 do 10 000 PS. Nie jest trudno zsyntetyzować surowy GS-441524. Jednak niektóre firmy nieposiadające licencji próbują sprzedawać własne wersje leku.

Do niedawna nie istniało skuteczne leczenie polineuropatii wywołanej niedoborem odporności u kotów, która miała bardzo złe rokowanie. Chociaż usunięcie wysięku mogło pomóc w złagodzeniu objawów, nie istniało lekarstwo na FIP. Leczenie FIP u kotów początkowo obejmowało leki immunosupresyjne i przeciwzapalne. Wiele kotów było leczonych interferonami lub immunostymulatorem poliprenylowym, ale te metody leczenia nie są już skuteczne.

Test Rivalta

Jednym z najczęściej stosowanych testów w diagnostyce wysięku opłucnowego u kotów jest test Rivalta. Ten prosty, niedrogi test nie wymaga specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego i może być wykonywany w prywatnej praktyce. Test ten, opracowany w 1900 roku, był pierwotnie stosowany do różnicowania wysięków od innych przyczyn, takich jak nowotwory lub choroby zakaźne. Test wykrywa podwyższone stężenie białka i fibrynogenu.

Wysoki poziom AGP w surowicy jest wysoce prawdopodobny w przypadku FIP u kota. W badaniu przeprowadzonym przez Paltrinieri i wsp. wykazano, że wysoki poziom AGP wysoce sugeruje wystąpienie FIP u kotów z niskim prawdopodobieństwem rozwoju tej choroby. W międzyczasie inhibitory syntazy tromboksanu mogą hamować agregację płytek krwi i hamować wydzielanie cytokin, zmniejszając w ten sposób zapalenie naczyń krwionośnych.

Przeczytaj:  Tasiemiec u kota leczenie

Immunostymulant poliprenylowy

Stosowanie poliprenylu jako środka immunostymulującego u kotów jest dopuszczone w przypadku chorób wirusowych, takich jak zakaźne zapalenie otrzewnej kotów. Chociaż lek ten jest generalnie bezpieczny, u niektórych zwierząt mogą wystąpić działania niepożądane. Na szczęście lek ten został zatwierdzony do stosowania u kotów powyżej 8 tygodnia życia i jak dotąd nie odnotowano żadnych działań niepożądanych. Poniżej przedstawiono niektóre z zalet stosowania immunostymulatora poliprenylu w leczeniu kotów.

Stosowanie immunostymulantu poliprenylowego u kotów jest nowszą metodą, a aktualne badanie wykazało, że jest ona bezpieczna i skuteczna. Badanie przeprowadzono w dniach od 4 września 2007 r. do 25 września 2007 r., a następnie ponownie w dniach od 15 stycznia 2013 r. do 30 stycznia 2013 r. W obu badaniach zastosowano ten sam protokół. W obu próbach zastosowano ten sam protokół, a koty były obserwowane codziennie, aż do momentu, gdy nie wykazywały żadnych oznak choroby. W każdym badaniu wzięło udział dwadzieścia kotów, w sumie 40 kotów.

Remdesivir

Nowy lek do leczenia FIP został opracowany przez firmę farmaceutyczną. Związek GS-441524 był pierwotnie testowany przeciwko wirusowi Ebola, ale nie był wówczas dostępny w handlu, ponieważ nie udowodniono jego skuteczności w walce z wirusem COVID-19. Ten nowy lek jest jednak w fazie badań klinicznych i jest już sprzedawany nielegalnie w Internecie. Problemem jest również jego cena, ponieważ 12-tygodniowa kuracja dla kotów może kosztować ponad 10 000 USD.

Badania przeprowadzone w Australii wykazały, że remdesivir jest wysoce skuteczny w leczeniu COVID-19 u kotów. Lek ten jest analogiem nukleozydu i jest dopuszczony do stosowania u ludzi. Remdesivir musi być podawany we wstrzyknięciach, ponieważ jego biodostępność po podaniu doustnym jest niewystarczająca. Jednak zastosowanie tego leku u kotów mogło uratować niezliczoną liczbę istnień ludzkich. Jest on również stosowany w leczeniu COVID-19 (wywołanego przez wirus CoV-2) u ludzi.

Podobne: