Jeśli Twój pies ma świerzb, jak się go pozbyć? Oto kilka często stosowanych metod leczenia: środki domowe, iwermektyna w płynie oraz profilaktyka przeciw robakom serca. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji! Istnieje wiele przyczyn zakażenia, w tym obniżenie odporności. W niektórych przypadkach pies może nawet nie wykazywać żadnych objawów. Najlepsza metoda leczenia to taka, która jest dostosowana do indywidualnych potrzeb Twojego psa, np. leczenie z zastosowaniem kombinacji środków domowych i leków wydawanych na receptę.

Iwermektyna w płynie

Iwermektyna do zwalczania świerzbowca jest stosowana u psów w wielu celach, od zapobiegania chorobom wywoływanym przez nicienie występujące w sercu po leczenie różnych infekcji pasożytniczych, i może być łączona z innymi lekami zapobiegającymi rozwojowi nicienia sercowego u małych zwierząt. Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania preparatu jest zazwyczaj bezpośrednio związana z jego dawką, a większe dawki wiążą się z większym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych i powikłań. Iwermektyna w płynie jest dostępna w postaci tabletek, tabletek do żucia oraz preparatu przeciw roztoczom.

Środki zapobiegające rozwojowi nicieni serca

Mimo, że dostępne są środki zapobiegające rozwojowi nicieni sercowych, Twój zwierzak będzie musiał wykonywać coroczne badania krwi i nadal być leczony na tę chorobę. Jednak profilaktyka nie jest całkowitym rozwiązaniem, a nicienie sercowe są obecnie problemem całorocznym. Ważne jest, aby upewnić się, że pies nie został już zarażony tym pasożytem, ponieważ niektóre z nich są odporne na działanie środków zapobiegawczych.

Domowe sposoby leczenia

Istnieje wiele różnych domowych sposobów leczenia świerzbu u psów, ale można je stosować u psa tylko wtedy, gdy wiesz, na co zwrócić uwagę. Swędzenie związane ze świerzbem może utrudniać odpoczynek lub relaks, a także powodować dalsze infekcje. Dobrym domowym lekarstwem na świerzb u psów jest neem, który można znaleźć w różnych kremach i żelach. Neem ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, a także może leczyć tę chorobę.

Przeczytaj:  Pierwsze szczepienie kota - kiedy wykonać?

Diagnostyka

Objawy świerzbu obejmują nadmierne drapanie się i swędzenie. Jednak choroba ta może być również spowodowana innymi schorzeniami, takimi jak świerzbowiec demodektyczny. Diagnozując świerzb, lekarze weterynarii poszukują najpierw dowodów aktywności roztoczy na skórze psa. Wynik badania zeskrobin skóry jest negatywny w około 50 procentach przypadków, ale w niektórych przypadkach może być konieczne jego wykonanie.

Leczenie

Świerzb u psów może być skutecznie leczony za pomocą leków miejscowych, ale pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie ogniska świerzbu u psa. Do najlepszych metod leczenia należy zmiana posłania psa i częste mycie go roztworem zawierającym jedną uncję wybielacza na galon wody. Jeżeli pies nie reaguje na leczenie miejscowe lub wydaje się, że nie reaguje na terapię, można rozważyć wykonanie biopsji skóry. Jeśli u psa występują sączące się rany, obrzęk skóry lub grudki, biopsja skóry pozwoli wykluczyć inne możliwe przyczyny. Do czasu wyzdrowienia psa należy odizolować zwierzę od innych.

 

Podobne: